Ukazał się pierwszy numer gazety dla imigrantów z Ukrainy w Polsce - „Nasz wybir”

Do dwudziestej rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę w Polsce ukazał się pierwszy numer gazety dla imigrantów z Ukrainy - „Nasz wybir”. Jest to pierwsza gazeta skierowana do obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Gazeta jest w języku ukraińskim i będzie rozpowszechniana bezpłatnie.

Głównym celem gazety jest rozpowszechnianie korzystnej dla migrantów informacji, m.in. o polskim ustawodawstwie, zwłaszcza dotyczącym migrantów, o możliwościach rozwiązania problemów z którymi oni się stykają, albo jak ich uniknąć, o instytucjach i organizacjach, gdzie oni mogą znaleźć pomoc, o codziennym życiu migrantów. Gazeta będzie odpowiadała na potrzeby ukraińskich imigrantów. Gazeta wychodzi w papierowej wersji i skierowana jest do migrantów, którzy nie mają dostępu do wiarygodnej informacji, nie znają swoich praw i obowiązków, i przez to często trafiają w trudne sytuacje. Gazeta będzie również dostępna w internecie w ukraińskich i polskich wersjach.

Gazetę „Nasz wybir” wydaje Fundacja Nasz Wybór we współpracy z tygodnikiem Ukraińskiej mniejszości w Polsce „Nasze Słowo”. Fundacja została założona przez Ukraińców i Polaków pod czas Rewolucji Pomarańczowej, ale oficjalnie została zarejestrowana w 2009 roku.  Gazeta i portal informacyjny są częścią projektu „Zasoby informacyjne dla migrantów z Ukrainy w Polsce”, finansowanego przez Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i z budżetu Polskiego państwa.

Prezentacja gazety odbyła się w niedzielę 28 sierpnia w Warszawie w Klasztorze OO. Bazylianów,  gdzie ukraińska wspólnota Warszawy świętowała Dzień Niepodległości. W obchodach wziął odział   Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Polsce Markian Malsky.

 

 

Działalność Fundacji "Nasz Wybór" wspierają

  • Fundusz Azylu, Migracji i Integracji

  • International Organization for Migration

  • Visegrad Fund

  • Urząd m.st. Warszawa

  • Budżet państwa

  • Fundusze EOG

  • Program "Przemiany w Regionie - RITA"